Nowoczesne maszyny zakręcające, czyli zakręcarki firmy Zalkin

zakręcarki zalkin zamykanie butelek maszyna zakręcająca

zakręcarki zalkin zamykanie butelek maszyna zakręcająca

Zakręcarki dla branży spożywczej

W przemyśle żywnościowym wyjątkowo ważne jest dokładne zamykanie towarów. Po pierwsze – towar krótko mówiąc nie spływa z pojemnika, np. w czasie transportu. Po drugie – o wiele dłużej chroni wspaniały smak i zapach, a to dla Konsumentów jest naprawdę nie do przecenienia, kiedy „przerzucają” szafki z bogactwem artykułów bardzo często kilkunastu odmiennych marek). Oraz po trzecie – możemy go dokładnie dzielić w taki sposób, aby krótko mówiąc nie było go ani za dużo ani zbyt mało. Ogólnie rzecz biorąc zakręcarki, bowiem takim wyrażeniem określa się urządzenia zamykające, między innymi słoiki oraz butelki, muszą realizować bardzo wiele rozlicznych wskazań, by były zaakceptowane do produkcji. W ostatnim czasie jeszcze większy nacisk położono na pakowanie towarów niezwykle drażliwych, m. in. maślanek oraz skonstruowano maszyny Ultra Clean i aseptyczne. Ich zadaniem jest staranne zamykanie butelek PET ze świeżymi nektarami, przetworami mlecznymi oraz wodą źródlaną.

Jeśli chodzi o maszyny zamykające artykuły w rozmaitych pojemnikach, to trzeba wyszczególnić:

Zakręcarkę butelek – w niniejszym przypadku mamy szansę wybrać zakręcarkę karuzelową, z głowicami ułożonymi obok siebie w jednej linii, z samodzielną głowicą bądź wieżę zamykającą. Tego typu zamykarki sprawdzają się nie tylko w przemyśle żywnościowym, ale także przemyśle drogeryjnym, spirytusowym i farmaceutycznym.

Zakręcarkę słoików – w tym przypadku głowica zamykarki jest znakomicie przystosowana na potrzeby typowych wieczek słoików. Na wstępie zakręcarka odsysa nadwyżkę powietrza, natomiast w następnej kolejności zamyka je zgodnie z koncepcją twist-off.

Zakręcarkę do metalowych konserw – są idealne przy zakręcaniu opływowych konserw, które zostały wyprodukowane, przykładowo z aluminium.

Jeżeli chcemy dopasować konkretną głowicę, to musimy brać pod rozwagę w głównej mierze materiał, z jakiego przygotowane jest opakowanie. W takiej sytuacji wyrób będzie w idealnej dawce umieszczony w butelce bądź metalowej puszce. Zamykarki bezobsługowe mają niezwykle odporną konstrukcję, która daje ludziom bezpieczeństwo. Nieczęsto ulegają usterkom, jeśli są poprawnie używane i oczyszczane. Zakrętarki to maszyny, których budowa bezustannie „się rozwija”, ponieważ w każdej chwili tworzone są bardziej oryginalne pojemniki o wymiarach innych niż poprzednie.

Podział zakręcarek ze względu na wariant

Krótko mówiąc zakręcarki powinniśmy rozdzielić na te z pojedynczą głowicą, z kilkoma lub kilkunastoma głowicami, zakręcarki liniowe oraz urządzenia do opakowań o niewielkich i średnich kubaturach. Jednogłowicowe można z kolei rozbić na bezobsługowe (same biorą nakrywkę) oraz półautomatyczne (pokrywkę musimy nałożyć samodzielnie). Zamykarki wielogłowicowe, m. in. obracające się wokół własnej osi, mają od 3 do 24 głowic i potrafią funkcjonować na liniach produkcyjnych o naprawdę dużej efektywności, z opakowaniami niezwykle czułymi i w takiej sytuacji, kiedy w butelce lub słoiku produkt dotyka górnych brzegów opakowania. Ostatni wariant jest adresowany bardziej dla sektora lekowego i kosmetycznego (do zamykania nierzadko bardzo małych ilości wyrobu). W przypadku zakręcarek prostoliniowych zamykanie następuje nieregularnie – kilka lub kilkanaście głowic jednocześnie zamyka opakowania z produktem. Kapslownice perfekcyjnie sprawdzą się do zamykania wody niegazowanej w szklanych butelkach oraz butelkowanego piwa. Niezaprzeczalnie zakrętarki są ogromnie istotnym elementem na linii fabrycznej, mimo że nie wymagają właściwie jakiegokolwiek nadzoru. Dzięki zakręcarkom znakomitej jakości wyraźnie poprawia się wydajność produkcji. Zamykarki możemy opracować „od zera” (biorąc w rachubę, np. produkt na potrzeby którego ma być dostosowana oraz sumę zakręcanych opakowań w przeciągu godziny).

Inne urządzenia eksploatowane w toku seryjnej produkcji

Do kolejnych urządzeń, dzięki którym powstają całkowite linie produkcyjne, można zakwalifikować: urządzenia do nanoszenia etykiet, urządzenia do nalewania produktu, dozownice i napełniarki, kontrolery, paletyzatory, depaletyzatory, rozdzielacze i kartoniarki. Wszystkie wyszczególnione urządzenia mamy opcję uzbroić w dodatkowe możliwości, np. w aplikatory banderoli. Modelowy przebieg seryjnej produkcji wygląda mniej więcej tak: wysterylizowane pojemniki wchodzą na linię wytwórczą, są liczone oraz właściwie rozmieszczane. Maszyny do rozlewania produktu zapełniają wysunięte pojemniki produktem, zaś zakręcarki osłaniają szyjki dobranymi wieczkami. Następnie dokładnie zamknięte towary wchodzą, np. do maszyn pakujących na palety. W każdej dziedzinie mechanizm produkcji będzie prezentował się troszeczkę inaczej, ponieważ jest on zależny od typu wyrobu. Z tego względu do artykułów drogeryjnych są poświęcone inne warianty maszyn, a do uzyskiwania szampana i kolejnych napojów alkoholowych – inne.

Jeśli zaciekawił Cię wyżej wymieniony materiał, wejdź w odsyłacz z boku – Zakręcarki butelek – a być może odnajdziesz to, czego właśnie szukasz.

Komentarze są wyłączone.