Rozwód – koszty, stereotypy, unieważnienie małżeństwa

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Wszystko o kosztach rozwodu

Postanowienie o rozwodzie może pojawić się niespodziewanie albo kiełkować latami. Spora liczba osób zaciekawionych niniejszym tematem poszukuje informacji w sieci, wypytuje znajomych jakim sposobem oni sobie poradzili w tej sytuacji czy przygotowuje się do konsultacji z adwokatem. Sprawa wikła się wtedy, kiedy planujemy udowodnić winę przeciwnej stronie albo zmniejszyć prawo do widywania się z dzieckiem. Wizyta w kancelarii prawniczej jest najlepszym sposobem, by objaśnić wszystkie wątpliwości. Na portalach prawnych albo serwisach społecznościowych, na których dyskutują obie strony, lepiej mówiąc w skrócie nie wypatrywać złotego środka. Możemy tam wyszukać dużo opisów sytuacji życiowych porównywalnych do naszej, ale musimy pamiętać, iż tylko profesjonalista potrafi nam naprawdę zasugerować rozwiązanie.

Już na samym początku, więc przy wnoszeniu sprawy do sądu, trzeba liczyć się z kosztem 600 zł. W przypadku kiedy sąd zdecyduje, że nikt nie jest winny rozpadu małżeństwa, wówczas zwracana jest część należności (a druga strona musi obowiązkowo nam oddać 150 zł). Do pozostałych wydatków zaliczają się: zajęcie się poprzez trybunał rozdziałem kapitału (od 300 do 1.000 zł), ubezpieczenie roszczenia, np. spotkań z dziećmi (40 zł) lub wypowiedź Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego.

Która strona ponosi koszty związane z rozwodem? Naturalnie strona, która przegra. Musi obligatoryjnie sfinansować głównie złożenie pozwu przez drugą stronę, pełną sprawę rozwodową i obrońcę przeciwległej strony. W przypadku kiedy sąd orzeknie winę leżącą po obu stronach, wtedy wszystkie koszty cięte są na pół. Adwokat może zainkasować kwotę równą 360 zł, natomiast jeżeli przypadek jest bardzo kłopotliwy i czasochłonny, jest w stanie polecić zapłatę maksymalnie 2.160 zł. Co nie mniej znaczące, jeśli pełnomocnik pochłania dużo więcej, jesteśmy zobligowani różnicę pokryć sami.

Kiedy nie warto brać rozwodu? – popularne schematy

Najbliższa rodzina jest rzeczą świętą i nikomu z zewnątrz absolutnie nie wolno wtrącać się w jej sprawy – rodzina bez wątpienia jest ważna, jeśli jednak dochodzi między partnerami do przemocy, wtedy poszkodowana strona ma prawo wnioskować o rozwód. W Toruniu funkcjonuje nadzwyczaj dużo placówek, które potrafią pomóc ofiarom represji słownej oraz fizycznej. Realizują to całkowicie darmowo, przykładowo Fundacja Pomocy Samotnym Matkom. Natomiast toruńscy adwokaci usiłują zazwyczaj takie sprawy doprowadzić do pożądanego końca.

Małe dziecko może chować się wyłącznie w pełnej rodzinie – zadowolenie dziecka w ogóle nie jest zależne całkiem od rodziców. Faktem jest, że są nadzwyczaj wesołe oraz pozytywniej oddziałuje na ich dorastanie miłość mamy i taty. Mówiąc w skrócie nie można jednakże zgadzać się na przemoc w domu, kiedy szczególnie to naturalnie dziecko jest ofiarą. Będzie upodabniać się do agresywnego członka rodziny: używać ordynarnego języka, przywłaszczać czyjeś przedmioty lub prześladować inne dzieci w szkole.

Lepiej funkcjonować w związku pełnym przemocy, aniżeli iść do sądu z pozwem o rozwód – to kolejny błąd, jaki popełniają ofiary przemocy. Nawet najskuteczniejszy prawnik z Torunia w ogóle nie będzie miał szansy nic wykonać, jeżeli pokrzywdzona strona sama nie przyjdzie do kancelarii z takim dylematem (bądź instytucji zapewniającej wsparcie).

Poziom życia po uprawomocnieniu wyroku zazwyczaj jest gorszy niż przedtem – żadne badania takiego faktu wcale nie udowodniły. Mężatki decydują się na rozwód tylko wówczas, kiedy absolutnie nie potrafią już dłużej tkwić w małżeństwie. Powody są różnorakie: nielojalność męża, konsumowanie przez niego znacznej ilości alkoholu albo długi pobyt w innym kraju.

Mówiąc w skrócie nie można decydować się na rozwód z mało istotnych powodów – na wniesienie wniosku o rozwód wywiera wpływ niezwykle dużo rozmaitych czynników. Przeważnie podczas przesłuchania wyłania się tzw. „niezgodność charakterów”, jednak w praktyce motyw jest inny. Żony wcale nie obwiniają mężczyzn tylko po to, ażeby otrzymać jak najwartościowsze efekty w postaci pieniędzy. Najczęściej uciekają od presji oraz pragną otrzymać wyrok sądu jak najszybciej.

Kiedy można unieważnić małżeństwo?

W naszym kraju wyłącznie sądy cywilne orzekają w kwestii rozwodów. W przypadku odwołania małżeństwa chodzi o to, żeby udowodnić, że związek przenigdy nie istniał. W owym przypadku mamy obowiązek zgłosić się do sądu kościelnego. Bardzo często myli się wspomniane rzeczy i opowiada o tzw. „rozwodzie kościelnym”. Kościół absolutnie nie może jednak orzec jakiegokolwiek rozwodu, ponieważ w rozumieniu kodeksu kanonicznego związek małżeński musi zostać przerwany jedynie przez śmierć któregokolwiek z partnerów. Cofnięcie małżeństwa może zajść tylko w trzech okolicznościach: impotencji (u panów) lub niechęci (u kobiet), bigamii lub w wyniku terroru (nie postępowało się identycznie ze swą wolą, w ogóle nie był to świadomy wybór).

Unieważnienie małżeństwa zachodzi odpowiednio z osądem dwóch instancji. Kwestia anulowania małżeństwa ma więc wymiar dwuetapowy. Jeżeli negocjatorzy pierwszej instancji orzekną, że związek małżeński wcale nie powstał, to sprawa dociera do trybunału drugiej instancji. Ten może zaakceptować decyzję albo ją oddalić. Sprawa za każdym razem jest podejmowana dekretem.

Kliknij w ten link –Rozwody Toruń – jeżeli absorbują Cię powyższe tematy, pragniesz dowiedzieć się więcej na temat rozwodów lub sprawdzić, co może mieścić oferta profesjonalnego adwokata.

Komentarze są wyłączone.