Mamy różne marzenia, dla większości jednym z nich jest wybudowanie domu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogromne przedsięwzięcie. Kluczowym elementem realizacji planu jest odpowiednia działka. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Plan domu angażuje myśli na długi czas. Przemyśleć należy nie tylko optymalną powierzchnię, ale także rozkład pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak żeby każdy domownik miał odrobinę prywatności. Pomyśleć trzeba też o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Ogromnym wyzwaniem jest także wybór dopasowanej metody ogrzewania. Nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. W tym przypadku przemyśleć należy zainstalowanie ogrzewania węglowego albo olejowego. Decyzja ta wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale także na komfort na nieprzerwany dostęp do ciepłej wody, częstotliwość podkładania do pieca itd.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o odpowiednie zaizolowanie budynku. Nasz dom będzie tracił ciepło. Znaczące straty są efektem niedokładnie ocieplonego dachu. Dlatego kwestii zabezpieczenia termicznego nie wolno bagatelizować. Metoda izolacji cieplnej domu jest istotna. Stosowane są różne materiały: wełna izolacyjna czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, zwana dla ułatwienia pianką PUR.

Opcji jest wiele

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do izolacji domów jest spieniony polistyren. Posiada on wiele zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednak nie nie jest polecany do ocieplania tych elementów domu, które są łatwopalne – dotyczy to przede wszystkim części z drewna. Opcją jest wełna izolacyjna. Jest ona bardziej kosztowną opcją, ale za to cenioną przez fachowców zajmujących się ocieplaniem. Wełna jest ognioodporna, doskonale zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę powinno się zabezpieczyć przed wilgocią poprzez zastosowanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w wielu wersjach. Wytwarza się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te podgrzewa się i potem poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i natychmiastowo zastyga. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale trzyma się niemal każdej powierzchni. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, już w kilka godzin można ocieplić nawet całą więźbę dachową.

Pianka otwarto i zamknięto komórkowa

Najczęściej piankę dzieli się na otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia sprawdzi się przy termoizolacji budynków od zewnątrz. jest też idealnym produktem hydroizolacyjny, dlatego stosowana jest do ocieplania fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Stosuje się ją do ocieplania wnętrz.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Wykorzystywana jest jako materiał chroniący przed utratą ciepła w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach przemysłowych. Termoizolacja z pianki PUR jest przyjazne dla alergików. Warstwa pianki nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, przez co nie stanowi zagrożenia. Ocieplenie z pianki poliuretanowej jest nietoksyczna, nie szkodzi środowisku. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, w efekcie czego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną zaletą jest wodoodporność. Pianka poliuretanowa nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ świetnie przywiera do betonowych ścian i drewnianych elementów. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Zastosowanie pianki poliuretanowej zmniejsza ten problem. Pianka PUR tworzy jednolitą strukturę przez co nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Daje to możliwość zaizolowania nawet złożonej więźby dachowej i to w błyskawicznym czasie. Porównując, izolacja z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Właściwe ocieplenie domu to inwestycja, którą trzeba przeanalizować i odpowiednio zaplanować. Przemyśleć trzeba wady i zalety każdej z metod. Tradycyjne produkty stosowane do termoizolacji od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest pianka PUR. Pianka poliuretanowa zyskuje w oczach fachowców, doceniają oni jej mnogość zastosowań. Ogromnym plusem jest także niewielki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa sprawdza się nie tylko w domach jedno lub wielorodzinnych, ale także jako izolacja kurników i hal.

Pianka PUR, wszystko w jednym miejscu —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/

Komentarze są wyłączone.